Разлика между версии на „Бизнесмрежа за българите по света“
Admin (Беседа | приноси) (Нова страница: |
Admin (Беседа | приноси) |
||
Ред 1: | Ред 1: | ||
<div id="mw-content-text" class="mw-content-ltr" dir="ltr" lang="bg"> | <div id="mw-content-text" class="mw-content-ltr" dir="ltr" lang="bg"> | ||
− | <p style="text-align: right;"><span style="font-size: small;"><a href="/ | + | <p style="text-align: right;"><span style="font-size: small;"><a href="/wiki/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0">Европа</a> — <a href="/wiki/%D0%A1%D0%90%D0%A9">САЩ</a> — <a href="/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B0">Канада</a> — <a href="/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%90%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0">Лат. Америка</a> — <a href="/wiki/%D0%90%D0%B7%D0%B8%D1%8F">Азия</a> — <a href="/wiki/%D0%90%D0%B2%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8F">Австралия</a> <span style="font-size: small;">— </span><a href="/wiki/%D0%90%D1%84%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0">Африка</a> — <a href="/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%B8%D1%8F_%D0%B8_%D0%9E%D0%9D%D0%94">Русия и ОНД</a></span></p> |
<p><span style="font-size: large;"> </span></p> | <p><span style="font-size: large;"> </span></p> | ||
<hr /> | <hr /> |
Текуща версия към 14:27, 21 януари 2015
Европа — САЩ — Канада — Лат. Америка — Азия — Австралия — Африка — Русия и ОНД
КРАТКО ПРЕДСТАВЯНЕ НА БмБС (www.atlasnet.bg)
Бизнесмрежата представлява обособена система от дистрибутори, доставчици на търговските услуги, доставчици на инфраструктура и клиенти, които извършват основната част от бизнес комуникациите и транзакциите си чрез Интернет.
I. „Бизнесмрежа за българите по света” е ориентирана към бизнеса на българите по света – разработките трябва да са подчинени на тази част от спонтанно създадените като мрежа отношения на диаспората. С голяма достоверност може да се направи изводът, че в много други отношения взаимодействието между българите е на много по-високо равнище:
- Националното самосъзнание и традициите са обект на много инициативи /в много региони по света живеещите там българи се чувстват повече българи от тези, които са в пределите на Родината/.
- Българските училища и други културни институции по света се разрастват повече от тези в България.
- Български медии се създават и развиват по всяко кътче на света.
- Жизнеспособните певчески хорове и състави в чужбина са повече от тези, които все още поддържат живеца в България.
В стопанските отношения на българите по света/става дума за всички – в страната, българските общности, емиграцията, пътуващите българи/ трябва да се вкара организирано чрез БмБС още по-мощен стимул и то на най-високо технологично равнище и това да бъде духът на Интернет. Успоредно с това е необходимо да се повишава непрекъснато финансовата грамотност и да се осигурява финансиране на целите.
Създаването на тази БмБС ще доведе и до друга социална трансформация на икономическите агенти от български произход. Това, разбира се, е тяхно лично дело, така, както виждаме подобна трансформация и във Фейсбук и Линкедин.
Филтърът за масовостта на „Бизнесмрежа на българите по света” ще бъде българският език, на него ще се осъществяват контактите и сделките между членовете на мрежата. За продажбата на българските стоки по света в конгломерата от сайтове ще има разработен и електронен магазин и онлайн търговия.
Вероятно първият реален ефект от тази бизнес мрежа ще бъде разширяването на публичното бизнес пространство за българите по света. Още повече, че участниците в мрежата сами ще определят границата между публичното и частното. На първия етап Интернет ще прави всички действия еднакво прозрачни в зоните с висока и ниска видимост, после следва и постепенното им преминаване в степен на конфиденциалност, т.е. става видима само за двамата партньори със запазване на търговската тайна и останалите детайли, предмет на споразумението. Така е във всички познати вече мрежи от типа В2В /бизнес ту бизнес/
Като всяка Бизнесмрежа от типа „съюз”, т.е. без йерархична структура, се формират няколко икономически и организационни звена, които на базата на взаимноизгоден интерес чрез Интернет създават мрежовата икономика на българи по света: Организационно ядро, Консултиращо ядро, Обучаващо ядро, Маркетингово ядро, Финансиращо ядро, Арбитражно ядро и Е-демонстранти по света. В процеса на проектиране ще се обособят и предвиди създаването на някои ядра на основни отрасли в националното стопанство – туризъм, хранителна промишленост и др.
II. Kато първа стъпка при изграждането на „Бизнесмрежа на българите по света” на 26 март 2013 година в град Пловдив беше учредено Сдружение с нестопанска цел „Клъстер - Бизнесмрежа за българите по света“. Сдружението беше вписано в регистъра на Пловдивски окръжен съд на 01.04.2013г.Основна цел на Клъстер - БмБС е постигане на конкурентоспособност на българските търговци и производители, участници в Бизнесмрежата чрез:1. Внедряване на най-новите софтуерни и маркетингови продукти на социалните мрежи в мрежовата икономика и електронния бизнес за търговия между български производители и търговци чрез изграждане на B2B бизнесмрежа от типа „съюз” в България.2. Включване на бизнес действията на българи от всички точки на света за осъществяване на:- внедряване на високи технологии не само в електронната търговия, но и в индустрията на България от българи, които се завръщат за да приложат наученото по света;- инвестиционни участия в български проекти на хора, които се завръщат в България или просто закупуват акции и дялове от български предприятия;- редица социални програми за неравностойните позиции на българи и посещения на бащиния край
3. Създаване на социален капитал в България чрез изграждане на Бизнесмрежата за българите по света, посредством която и при прилагане на кооперативните принципи за сътрудничество ще се получи икономическа изгода за членовете на БмБС и участниците в електронния бизнес между българи, увеличавайки продажбите на стоки и услуги във всяка точка на света.
- Сътрудничеството на членовете на БмБС им предоставя възможност да ползват общи онлайн маркетинг методи, съвместно да организират и участват в събития и по този начин да намалят значително разходите си за реклама и маркетинг. Това ще намали себестойността на техните продукти и услуги и ще могат да ги предлагат на значително по-конкурентни цени.
- От една страна, българските стоки и услуги, предлагани от членовете на бизнесмрежата са конкретно насочени към задоволяване на нуждите на българи от България и света.
- От друга страна, чрез БмБС членовете имат възможност по-лесно да привлекат вниманието на потребителите от останалия свят и да ги превърнат в свои клиенти.
4. Чрез електронната търговия, предвидена в БмБС, взаимноизгодното сътрудничество, прилагането на последните хардуерни и софтуерни практики на мрежовата икономика от типа B2B, B2C и С2С в българските фирми да се постигне за няколко години удвояване на обемите на търгуваните стоки и услуги българско производство.Към настоящия момент в клъстер Бизнес мрежа за българите по света членуват девет български компании.
III. Визия за развитие на бизнесмрежата
Краткосрочната визия за развитие на „Бизнесмрежа за българите по света“ е свързана с целите заложени в Учредителните документи, а именно:
1. изграждането и поддържането на устойчива среда между членовете на сдружението за развитите на организацията и увеличаване на конкурентоспособността на нейните членове.
2. изграждане на административен екип на БмБС, който ежедневно ще работи за развитието и постигането на основните цели на организацията.
3. популяризация на името и дейността на БмБС, което ще доведе до увеличаване на броя на регистрираните членове и потребители, чрез организиране на събития, семинари и конференции.
4. разработване и прилагане на общ онлайн маркетинг модел и създаване на бизнес портал за популяризиране на продуктите и услугите на фирмите членове по света.
В дългосрочен план развитието на организацията предполага създаване на онлайн бизнесмрежа на български компании от всички части на света, увеличаване на експортния потенциал на фирмите и увеличаване на оборотите на фирмите средно с 15 %.
Дългосрочни цели на БмБС са свързани със:
1. Създаване на условия за по - благоприятно развитие и продажби на продуктите и услугите предлагани от бизнесмрежата, обединяване на усилията за повишаване конкурентноспособността и популяризирането му на национално и международно равнище.
2. Внедряване на най-новите в България софтуерни и маркетингови продукти на социалните мрежи в мрежовата икономика и електронния бизнес на участниците в бизнесмрежата.
3. Насърчаване обучението и развитието на членовете и потребителите чрез он лайн обучения и уебинари и подобряване на общата компютърна и финансова грамотност.
4. Създаване на ефективен маркетинг на база интегрирана и координирана система на предлагане.
Целта, която Сдружението си поставя е, не само да оптимизира разходите по аутсоурсинга, но преди всичко да акумулира както иновация и ноу-хау в рамките на Интернет-обществото, но и рязко да повиши степента на познаване и пазарно присъствие на сред широката публика.
В България съществуват благоприятни условия за използване предимствата на краудсоурсинга, на този метод на „колективната интелигентност”, както правят това редица водещи компании в света. Сдружението си поставя за цел да бъде един от пионерите в използването на механизмите и технологиите на дигиталната икономика в България. За да бъде уеб порталът на „Бизнесмрежа за българите по света” наистина ефективен, е нужно той да стане не просто допълнение, а неразделна част от цялостната маркетингова стратегия и да бъде напълно интегриран в цялостната рекламна стратегия на отделните бизнес единици, включени в него.
IV. Oсновни фактори за развитие на бизнесмрежата
Бизнес-идеята, колкото и уникална да е тя, ще бъде реализирана, ако се създаде солидна база от клиенти, на които да предоставим всеобхватна информация за предлаганите от Сдружението продукти и услуги.
Екипът на „Бизнесмрежа за българите по света” е изграден от мотивирани хора, притежаващи специализирани професионални умения. Сдружението отчита, че в условията на конкурентна надпревара ефективното управление на човешките ресурси е определящ фактор за икономически просперитет. Служителите са най-ценният ресурс, с който БмБС, чрез фирмите учредители, разполага. Затова се провежда единна стратегия за подбор и управление на човешките ресурси, която включва обучение и развитие на персонала; подсигуряване на безопасни и благоприятни условия на труд; формиране на благоприятен социален климат; комплексно мотивиране на трудовата активност. В последствие БмБС предвижда за развитието на човешките ресурси ангажиране на обществени посредници по заетостта за набиране на специализирана и квалифицирана работна ръка, както и изграждане на центрове за клъстерни умения.
Сдружение „Клъстер - Бизнесмрежа за българите по света” планира да разработи за своята дейност „Кодекс за Дружествено управление“, който обединява основните принципи на управление и отношение към клиенти, учредители и членове, а „Кодекс за бизнес етика и отговорност“ формулира желанието на клъстерните членове и моралното задължение за насърчаване на социално отговорния бизнес, който носи полза за обществото.
По повод изключителната нужда от разширяване на възможностите за продажби на услуги и продукти, предлагани от БмБС ще разработен специален проект „Програма за интернет бизнеса”.
Прилагането на тези ключови документи гарантира устойчивостта на БмБС в дългосрочен план и плановост в постигането на неговите стратегически цели, създаване на добавена стойност на продуктите и услугите, които предлага, и привличане на достатъчно ресурси за обезпечаване на дейността.