Дигиталният дарвинизъм може да превърне всеки бизнес в жертва

от BG-Wiki
Направо към: навигация, търсене

Как да се защити потребителя в социалните мрежи, когато е застрашен, за да запази своята продуктивност и разум? Например във Фейсбук има опция за включване/изключване, както и начин за ръчно триене. Също така е възможно всеки път, когато потребителят излиза, трябва да деактивира акаунта си. Този начин се квалифицира като супер-излизане, защото профилът не се изтрива напълно. След като потребителят влезе и активира акаунта си, то неговите връзки и публикуваното съдържание се възстановяват. Какво е предимството на това излизане? При деактивиране на профила се защитава Фейсбук стената, стопира се нежеланото разглеждане, като се изключва и Фейсбук канала за съобщения и така се контролира потока на входящата информация.

Друга защитна тактика е заличаване на всяко съобщение на стената, актуализиран статус и всяко харесване веднага след като е публикувано. Колкото и да е кратък, на практика този процес на взаимност е все пак достатъчно дълъг, за да успее да стигне до онези потребители, за които той представлява интерес. Защото с този старт се заличават направените дигитални ходове. Това явление експертите определят като "бяла стена", а действието - белосване. Този похват се използва при желанието да се елиминират вече допуснати, направо изтървани факти и събития в мрежата, за които авторът съжалява, тъй като е провокирал нездраво любопитство, което обаче продължава да предизвиква следващо споделяне. Това продължава и във време, което е доста отдалечено от началото на оповестяваното събитие или факт.

За "порасналите" социални потребители е възможно да се пази чисто досие. Техните потребности предизвикват адаптация и в този процес те стават по-внимателни в начина, по който употребяват и споделят информация.

Каква е еволюцията на мрежовата икономика и човешката мрежа? Присъствието и индивидуалността на потребителя се определят от различните прояви като изказване, споделяне и други. И днес онлайн бизнесът се основава на методологията на трафика и приспособяването. Съдържанието и маркетингът около него са в център на това как да се привличат посетители. 

Разбира се, мрежата все още се изгражда, потребителите споделят много неща, които се учат в движение. Съдържанието се превръща в стока, но не всяко съдържание има значение. Мрежите, независимо дали се създават целенасочено, слагат край на царството на съдържанието, като дестинация и го карат да иска да отива при потребителя. Освен, че информацията достига при тях необходима е и персонализация. Съдържанието, което е по-привличащо, примамва да се кликне върху него. Най-интересното обаче е, че информацията трябва да се появи няколко пъти в рамките на социалния поток, преди някой всъщност да я види и да и отговори.

Безцелното изпращане на традиционния сайт от страна на бизнеса не постига желания резултат като увеличение на трафика или разговорите. За да се привиличе вниманието на свързания потребител, съдържанието трябва да бъде на пазара и насочено към клиента, да изразява конкретно послание.

За да се достигне до нужната информация, зависи от хората и организациите, с които се комуникира. Често онлайн потребителите се свързват, за да увеличат броя на приятелите си и смятат, че това е най-важното. Едва по късно те разбират, че чрез концентрацията на връзките социални им преживявания, дигитална грамотност и стойността на съдържанието, които изпълват потоците им, се засилват.

Аудиторията избира с кого да се свърже и защо. Социалните потоци ще се подобряват чрез качеството на връзките, а не чрез количеството. Така тенденцията е създаване и използване на нишови мрежи за резултатно канализиране на информация- входяща и изходяща.

Според Брайън Солис в „Новият бизнес модел“ е, че бъдещето на нетуъркинга е конвергенцията между модела на споделяне на информацията „от един към много“ (социални графове) и по-фокусирания модел „от един към един към много“ (графове по интереси). Потребителите, а също и действията им са различни във всяка група. Също така той сочи, че във Фейсбук средният размер на социалния граф е 130 души. Въпреки това проучванията показват, че по-голямата част от потребителите взаимодействат редовно само с 4 до 6 души.

Включването на потребителите в информационната егосистема се идентифицира с важните ресурси на информация, както и съответните позиции за популярност на информация. Също се получава лице или организация, която може да определи как да се преодолее информационното разделение със знания, ясна позиция и ценна информация. Така бизнесът трябва да използва и печели място сред свързаните потребители, което ще го катапултира по-високи позиции, извън обсега дори на най-сложните традиционни мрежи.

Публикацията подготви: Иван Божурин

Източник: <a style="font-size: small;" href="http://financebg.com/#!/article/23915" target="_blank">financebg.com</a>